Trafikte Kural İhlali Sigorta Primlerini Arttıracak

İçişleri Bakanlığı, trafik terörünün önüne geçmek için trafik cezalarını ağırlaştırmaya hazırlanıyor. Trafik Kanunu’nda köklü değişikliklere gidileceği de edinilen bilgiler arasında. Bakanlık bu değişiklik öncesinde farklı ülkelerdeki uygulamaları incelemeye aldı.

‘KÖTÜ ŞOFÖRLER’İN SİGORTA PRİMİ YÜKSELECEK
Konu için oluşturulan bir komisyon bazı ülkelerdeki uygulamaları inceledi ve ABD modeli öne çıktı. Komisyonun uygulanabilir bulduğu ‘Amerika Karayolu Güvenliği Kanunu’ sistemine göre; sadece trafik kazası yapan değil, trafik kurallarını çiğneyen de daha yüksek trafik sigorta primi ödemek zorunda kalacak. Örneğin kırmızı ışığı 3 kez ihlal edenin sigorta primi 2 katına çıkacak. Trafik kurallarını ihlal edenlerden sürücü kursunun tamamını ya da bir kısmını tekrar alması istenecek. Sigorta şirketleri ‘güvenilmeyen, kötü şoför’ listesinde bulunanların primini yüksek tutacak.
Ankara Valisi Kemal Önal’ın, Türkiye’de hayata geçirilmesi planlanan Amerikan sistemi hakkında SABAH Gazetesi’ne verdiği açıklama ise şöyle: "Örneğin belli bir model araba için yılda bin 500 lira kasko ücreti ödüyorsunuz. 30 kez trafik ihlali yapsanız da aynı primi yatırıyorsunuz. Bu sisteme göre ise kırmızı ışığı üç kez ihlal ederseniz, sigorta bedeliniz yükseliyor. Trafik kazası yapmış gibi kaskonuz bozulmuş oluyor. `Kötü şoför` olmanız nedeniyle kasko ücretiniz yaklaşık iki katına çıkıyor. Ceza öderken `üstü kalsın` dönemi bitiyor. Bununla da kalmıyor. Sigorta şirketi, trafik kurallarına uymayanları `güvenilmeyen şoför` listesine alıyor ve sigorta primlerini yüksek tutuyor." Modelin yaşama geçmesi için öncelikle yasal değişiklik gerektiğini anımsatan Önal, bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

 

Kaynak: Sigortacı Gazetesi / Tarih/Saat: 10.Mart.2010 Salı, 07:53

Link : www.sigortacigazetesi.com.tr

BROŞÜRLER